Vitez Fest 2016

VitezFest

 

♛ PROGRAM VITEZ FESTA 2016 ♛

SEKTORI:
Vitez grad (Gornji grad),
Vitez sport (Donji grad),
Vitez scena (Gornji grad)
Vitez kula (Kula Nebojša),
Vitez akademija (Muzeji,Ustanove kulture),
Vitez pres (Gornji grad).

SUBOTA, 23. APRIL
Sabiranje svih učesnika i simpatizera festivala na Trgu Slobode, kod spomenika Kneza Mihajla u 11.30.
12.00: Povorka (defile) se kreće Knez Mihajlovom ulicom do Gornjeg grada Beogradske tvrđave, tačnije kod Despotove Kule (observatorija) gde zvanično kreće muzički program (oko 14.00).
Programi Vitez Festa počinju oba dana svetom liturgijom u crkvi Ružici, nakon koje sve ostale aktivnosti navedene u programu počinju u 12:00 i završavaju se u 19:30

♛ VITEZ SCENA ♛
(Gornji grad)
14:00 č – SVEČANO OTVARANjE FESTIVALA: Početak glavnog Muzičko – scenskog programa na bini
Muzički program se odvija u dva dela:
Prvi deo – od 14.00 do 16.00
Pauza – od 16.00 do 17.00
Drugi deo – od 17.00 do 19.00
UČESNICI
-Vojni orkestar Stanislav Binički
-Bistrik radionica – hor (Bilja Krstić)
-Ženski ansambl – Ogrlica od bisera
-AKUD Novi Beograd – dečiji ansambl
-KUD Koturović
-Baletski studio Kopelija
-Baletski studio Marina
-Grupa Despot – Aleksandar Petrović – Aca Seltik
-Rada Đuričin – dramski umetnik
-Slađana Stojković-Pavlović – dramski umetnik
-Ivan Vučković – dramski umetnik
-Ansambl rane muzike – Renesans
-Svetosavsko Zvonce – hor
-Mateja Bokan – vokalni solista
-Teodora Radosavljević – vokalni solista
-Grupa Biber – Rastko Aksentijević
-Dečji hor RTS
-Tanja Andrijić – operski solista
-Dečji muzički talenti škole Mokranjac
-UMS – škola mladih talenata (Artimedia) – Program od 300 učenika, starosni
uzrast: od 4 do 16 godina.
-Hor Abrašević
-Ženski ruski vokalni ansambl Rose
-Anastasija Mrđenović – vokalni solista
-Nikola Rokvić – vokalni solista
-Dunja Radosavljević – dečji vokal
-Snežana Jandrlić – vokalni solista
– Jovana Savić – violina
-Branko Tadić – harmonika i vokalni solista
-Nacionalni mešoviti inkluzivni hor Ison
-Srbski pravoslavni pojci
-Kvartet Ison
-Muzička grupa Zarđali Ekser

VITEZ GRAD
(Gornji grad)
Aktivnosti ove celine počinju oba dana u 12:00 i završavaju se u 19:30
-Udruženje stripskih umetnika Srbije
-Viteška udruženja, lukostrelarski klubovi i sokolarska društva – partneri Kraljevskog Reda Vitezova: gosti iz Rusije Bogatirska Sloboda, Sveti Arhanđeli, Crni medved, Beli orlovi; Knez Lazar, gosti iz Mađarske, Crne Gore, Društvo Sokolar, Društvo Sokolara Srbije, i još mnogi drugi….
– Egzibicije, borbe, lukostrelarstvo, izrada i predstavljanje oklopa, mačeva,
štitova, oružja i drugih viteških rekvizita…
– Viteške radionice
– Viteška veština sokolarstva (prikazivanje i let orlova, sokolova, jastrebova,
sova…)
-Konjički klubovi: Hipodrom, Jurban kauboj, Ison

♛ VITEZ SAJAM ♛
(Gornji grad)
Aktivnosti ove celine počinju oba dana u 12:00 i završavaju se u 19:30
-Versko Dobrotvorno Starateljstvo – kreativni duhovni rad sa decom
-Snežana Jandrlić – srednjovekovno Nemanjićko kulinarstvo – Priroda plus
-Nacionalna revija – Princip pres
-Svetosavsko Zvonce
-Štandovi s guslama
-Kreativna radionica Valinor
-Udruženje rukotvorina – etno Ana – Vrbovo
-Srbija za mlade
-Srbi za Srbe
-Društvo srpskih domaćina (štandovi sa srpskim specijalitetima
-Toma Prelević – srednjovekovni kiropraktičar
-UMS – škola mladih talenata
-Aleksandra Zirojević (veroučitelj) – igraonica
-FON
-FPN
-TO Lazarevac
-TO Aranđelovac
-TO Smederevo
-Predrag i Nenad – figure vitezova i ratnika
-Moje čedo – domaće ekološke igračke od drveta
-Manastir Fenek
-Kolači u obliku vitezova
-Vojni muzej

♛ VITEZ KULA♛
PREDAVANjA – NEBOJŠA KULA
(Donji grad – Bulevar Vojvode Bojovića, Beograd)

PROGRAM ZA SUBOTU 23.4.2016
14:00: Slavko Aleksić,narodni guslar i predavač : „Žena u epskim pesmama“
Miroslav Mitrović, kustos : “Gusle iz zbirke etnografskog muzeja“
15:00 Adela Margo, lingvista i pisac: „Dekodiranje srpskog jezika: uloga dinastije
Nemanjića“
16:00 Snežana Jandrlić: „Srednjevekovna ishrana u vreme Nemanjića“
17:00 Slaviša Miljković, lingvista i pisac: „Srbski jezik, vitez najstariji“
18:00 Profesor Dr Predrag Ristić, arhitekta: Obnova zadužbine Cara Dušana silnog,
Manastira Arhangela u Prizrenu

DOM SINDIKATA, svečana sala
18:00 Zoran Nikolić, novinar i pisac : „Zaboravljene Beogradske legende“
MEĐUNARODNI CENTAR ZA ISTRAŽIVANjE TESLINOG NASLEĐA (Bul.Despota Stefana 37):
19:00 Spasoje Vlajić, inženjer : „Savremeno nasleđe Vitezova Reda Zmaja“
PROGRAM ZA NEDELjU 24.4.2016
NEBOJŠA KULA
(Bulevar Vojvode Bojovića, Beograd)
14:00 Predrag Peđa Todorović, slikar: „zmaj, simbol svetlosti“
15:00 Olivera Milovanović, arheolog/Profesor Kalezić: „Sveti Sava i viteštvo“
16:00 Dušan Todorović, publicista: „Kultura ćirilice“
17:00 Dr Branimir Jovanović, direktor muzeja Nikole Tesle: „ Tesla, vitez svetlosti“
18:00 Škola istorijskog mačevanja KDF Singidunum, Đorđe Stamatović : „Najznačajnije
bitke

19:00 Marko Aleksić, arheolog: „Kraljević Marko, čovek koji je postao legenda“

♛ VITEZ AKADEMIJA ♛
-JUGOSLOVENSKA KINOTEKA
„BIOSKOP KOJI OPSTAJE I VITEZ FEST (Tajne mača)»
Termini filmova za subotu i nedelju 23. i 24.april: 17:00, 19:00, 21:00
pogledajte program:

Click to access katalog-program_kinoteka-april_2016.pdf


-KOLARČEVA ZADUŽBINA

-MUZEJI :
1.Vojni muzej – Predavanje za decu, izložba o srednjevekovnom naoružanju ispred vojnog
muzeja i vođenje kroz izložbu
2.Etnografski muzej
3.Muzej Nikole Tesle
-DOM SINDIKATA
Međunarodni centar za istraživanje Teslinog nasleđa (Bulevar Despota Stefana 37)

VITEZ SPORT
(Donji grad)
Aktivnosti ove celine počinju oba dana u 12:00 i završavaju se u 19:30
-Bata Đorđević – basket turnir na travi,
-Tanja Petrović – karate,
-Pravoslavno sportsko društvo Sveta Srbija
-džudo klub Sveta Srbija
-Peca i deca – zmajada
-Peti bataljon vojne policije (pokazne vežbe – elementi borenja, rad na -pronalaženju minsko-eksplozivnih sredstava
-Savez za fitnes i rekreaciu Beograda
-Fudbalski klub Crvena zvezda (prezentovanje igre sa igračima prvog tima)

SABORNO KRŠTENjE – otac Raša (crkva Ružica ili Beogradska Tvrđava)
U dogovoru sa crkvom Ružicom i Kraljevskim Redom Vitezova

ULAZ BESPLATAN!